Piece kondensacyjne – dlaczego powinniśmy zastąpić nimi stare kotły gazowe?

Już od 2015 roku, polskie prawo nakazuje producentom pieców grzewczych gazowych produkcję i sprzedaż wyłącznie modeli kondensacyjnych. Powodem jest tu nie tylko sprawniejsze działanie tego typu urządzeń, ale też większe bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu polskich domostwach wciąż możemy natknąć się na starsze modele. Jeśli także i nasze cztery kąty zaliczają się do tej grupy, powinniśmy zastanowić się nad wymianą kotłów na nowoczesne piece kondensacyjne. Szczególnie, że wielu wiodących procentów tego typu urządzeń, na przykład popularna marka Brötje, oferuje nam przystępne przejście na ekologiczne rozwiązanie, dzięki programowi Czyste Powietrze. Oto najistotniejsze korzyści, płynące z tego typu zmiany.

Wydajniejsza praca

Nowoczesne piece grzewcze gazowe opierają swoje działanie na procesie, zwanym kondensacją. Przed odprowadzeniem spalin do komina, układ doprowadza do skroplenia zawartej w nich pary wodnej. Uzyskane w ten sposób ciepło jest następnie doprowadzone do właściwego układu grzewczego, wspierając tym samym działanie spalanego gazu. W urządzeniach tradycyjnych, takie dodatkowe ciepło jest odprowadzane bezpośrednio do komina, co powoduje jego utratę. Piece kondensacyjne są więc rozwiązaniem znacznie efektywniejszym, ponieważ przy tej samej ilości wykorzystywanego paliwa, uzyskujemy tu znacznie więcej ciepła w układzie grzewczym.

Zwiększone bezpieczeństwo

Jak wspominaliśmy na wstępie, piece grzewcze gazowe, opracowane przez wiodących producentów, to opcja znacznie bezpieczniejsza dla środowiska. Specjalna konstrukcja tego typu urządzeń sprawia bowiem, że emisja CO do atmosfery jest niezwykle niska, a nierzadko nawet zerowa. Nie musimy tu również martwić się o emisję tlenków azotu tudzież benzopirenu. Dzięki zamkniętej komorze spalania, piece kondensacyjne nie przepuszczają spalin do wnętrza mieszkania. Na rynku dostępne są także modele solarne, pozyskujące naturalną energię z promieni słonecznych. Jeśli w dalszym ciągu wykorzystujemy więc stare piece gazowe, naprawdę warto jest pomyśleć nad inwestycją w kotły kondensacyjne.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *