Piece gazowe kondensacyjne a bezpieczeństwo

Piece gazowe to rozwiązanie, które cieszy się w Polsce sporą popularnością, zarówno w budownictwie starym, jak i tym nowszym. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że właściciele domów i mieszkań wciąż wykorzystują modele starsze, odznaczające się znacznie gorszą efektywnością, niż nowoczesne piece kondensacyjne gazowe. Urządzenia starszej daty nie tylko wytwarzają znacznie mniej ciepła, niż współczesne modele, ale również stwarzają większe zagrożenie dla domowników oraz środowiska. Sprzyja to jednocześnie wciąż popularnemu, stereotypowemu myśleniu, że kotły gazowe to rozwiązanie groźne i najzwyczajniej w świecie nieopłacalne. Nic bardziej mylnego – nie bez powodu bowiem, to właśnie piece z kondensacją są obecnie jedynymi urządzeniami tego typu, dopuszczonymi do produkcji oraz sprzedaży. W niniejszym artykule przybliżymy Wam temat bezpieczeństwa współczesnych kotłów gazowych.

Tradycyjne kotły gazowe, a czad

Bez względu na to, z jakiego typu paliwa mamy zamiar korzystać, zbyt mała ilość tlenu podczas spalania może doprowadzić do powstawania gazu, zwanego czadem. W przeciwieństwie do nowoczesnych pieców kondensacyjnych gazowych, modele sprzed lat zostały wyposażone w otwartą komorę spalania. Brak szczelnego odseparowania wnętrza komory od otoczenia sprawia, że ryzyko zatrucia się czadem przez domowników jest znacznie wyższe, niż w przypadku kotłów kondensacyjnych. A ponieważ gaz ten jest praktycznie niewyczuwalny, każdego roku pojawiają się kolejne przypadki zatrucia nim, nierzadko nawet śmiertelne. Piece z kondensacją to także niemal zerowe prawdopodobieństwo cofania się spalin, spowodowanego ciągiem wstecznym.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Piece kondensacyjne gazowe, dostępne chociażby w ofercie renomowanej firmy Brötje, zostały wyposażone w zamknięte komory spalania. Dzięki temu, czad nie jest w stanie wydostać się poza instalację. Powietrze, niezbędne do spalania gazu, jest tu pobierane z zewnątrz budynku, a nie bezpośrednio z pomieszczenia. Piece z kondensacją zostały również wyposażone w specjalne wentylatory, odpowiedzialne za odprowadzanie spalin na zewnątrz. Co więcej, wykorzystując modele kondensacyjne, nie musimy martwić się o montaż kanału nawiewnego lub instalację urządzenia w pomieszczeniu z oknem. Bezpośredni dopływ powietrza do układu sprawia bowiem, że dodatkowa wentylacja nie jest tu konieczna.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *