Nacisk na ekologiczne rozwiązania jest obecnie większy, niż kiedykolwiek. Nie dziwi więc fakt, że instalacje fotowoltaiczne, stanowiące obecnie podstawę pogodzenia rozwoju technologii oraz bezpieczeństwa dla środowiska, coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Oprócz paneli słonecznych, istotnym elementem tego typu układów jest tu również podgrzewacz do wody użytkowej. Wykorzystując specjalne wężownice grzewcze, urządzenia te pobierają energię słoneczną gromadzoną przez panele, po czym wykorzystują ją do zwiększenia temperatury wody. Zanim udamy się jednak do sklepu, powinniśmy zapoznać się wpierw z najważniejszymi czynnikami, związanymi z doborem podgrzewaczy.
Podgrzewacz dostosowany do potrzeb
Podgrzewacz solarny c.w.u. występuje na rynku pod dwiema zasadniczymi postaciami. Pierwszą z nich są modele tradycyjne, wyposażone w jedną wężownicę, zaś drugą – biwalentne, z dwiema wężownicami. Ta druga opcja cieszy się obecnie znacznie większą popularnością, ponieważ możemy za jej pomocą podłączyć podgrzewacz nie tylko do samych paneli, ale również pieca grzewczego. Dzięki temu, podgrzewacz do wody użytkowej może pełnić swoją rolę nawet w chłodne, pochmurne dni, nie tracąc w żadnym stopniu na swojej efektywności.
Wybierając podgrzewacz solarny c.w.u., powinniśmy zwrócić tu również uwagę na pojemność zbiornika tego urządzenia. Parametr ten powinien być dobrany w sposób optymalny, aby uniknąć montażu podgrzewacza o zbyt małej pojemności. Jej niedostatek może bowiem doprowadzić do poważnych usterek, takich jak przegrzanie się paneli lub ich stagnacja. Dla przykładu, jeśli w domu przebywają cztery osoby, zużywające dziennie około 50 litrów wody, powinniśmy postawić na model z nieco większym zbiornikiem, na przykład 300 litrów.