Dwufunkcyjny piec gazowy – co warto wiedzieć na ten temat?

Nowoczesne piece gazowe do CO to rozwiązanie, które wciąż cieszy się sporą popularnością w naszym kraju. Dawno minęły już bowiem czasy, kiedy ludzie bali się stosowania tego typu urządzeń, obawiając się wybuchu. Współczesne piece gazowe są rozwiązaniem tak samo skutecznym, co bezpiecznym, zapewniając naszym czterem kątom optymalny poziom ciepła. Jedną z najpopularniejszych opcji są tu piece gazowe dwufunkcyjne. Ponieważ nie musimy kupować tu kotła oraz osobnego podgrzewacza wody, koszt tego typu urządzeń jest znacznie niższy, zaś ich eksploatacja – znacznie prostsza. Modele dwufunkcyjne to także spora uniwersalność, szczególnie w przypadkach, gdy wyposażymy je w specjalny zasobnik na ciepłą wodę. W niniejszym artykule przybliżymy Wam temat tych popularnych urządzeń.

Działanie kotłów dwufunkcyjnych

Piece gazowe dwufunkcyjne zawdzięczają swoją nazwę specyfice pracy kotłów tego typu. Pierwszą funkcją jest tu generowanie ciepła, zaś drugą – podgrzewanie wody użytkowej. Proces ten odbywa się za pośrednictwem płytowego wymiennika ciepła, nazywanego niekiedy nagrzewnicą. Do palnika pieca dostarczany jest gaz, który, pod wpływem iskry, ulega zapaleniu. Woda, przepływająca przez nagrzewnicę, ulega wówczas rozgrzaniu. Wraz z pojawieniem się iskry, wewnątrz układu uruchamia się również pompa cyrkulacyjna, odpowiadająca za prawidłowy obieg cieczy. Instalacja pieców gazowych do CO została również wyposażona w nowoczesne zawory trójdrogowe, w celu zapewnienia urządzeniom możliwie najlepszej efektywności.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując dwufunkcyjne kotły do CO?

Przede wszystkim moc. Bez względu na to, czy interesujące nas piece gazowe do CO mają zostać zainstalowane w domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu, ich parametry powinny być dostosowane do konkretnego obiektu. Pod uwagę należy więc wziąć tu grubość oraz stan ścian budynku, ilość ścian wewnątrz mieszkania oraz wysokość sufitu. Największy komfort użytkowania uzyskamy, montując piec w łazience lub kuchni. Nie bez znaczenia jest tu również bezpieczeństwo tego typu urządzeń, zarówno dla zdrowia i życia, jak i środowiska. Z tego też powodu, wiodący producenci pieców gazowych dwufunkcyjnych, na przykład firma Brötje, dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich kotły odznaczały się szczelnością oraz ograniczoną emisją szkodliwych spalin.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *