Podgrzewacze ciepłej wody to integralny element praktycznie każdej instalacji fotowoltaicznej, instalowanej w polskich domach oraz obiektach publicznych. Wykorzystując naturalne promienie słoneczne, jesteśmy dzięki nim w stanie ogrzać wodę użytkową do pożądanego przez nas poziomu. Uniezależnia nas to jednocześnie w pewnym stopniu od miejscowych ciepłowni, przekładając się tym samym na większe oszczędności każdego miesiąca. Wiele osób, myślących dopiero o zainstalowaniu paneli słonecznych, zastanawia się jednak, czy podgrzewanie wody fotowoltaiką przez cały rok jest faktycznie możliwe. W niniejszym artykule udzielimy Państwu odpowiedzi na to często zadawane pytanie.
Opcja biwalentna
Przeglądając podgrzewacze cwu dostępne na rynku, z pewnością zetkniemy się z modelami zarówno tradycyjnymi, jak i biwalentnymi. To drugie rozwiązanie jest tu znacznie lepszym wyjściem, ponieważ umożliwia nam ono podłączenie podgrzewacza nie tylko do samych paneli, ale również pieca gazowego tudzież pompy. W gorące, słoneczne dni, biwalentne podgrzewacze ciepłej wody wykorzystują wyłącznie samą fotowoltaikę. Z nadejściem jesieni i zimy, urządzenie pobiera ciepło także z pieców lub pomp, uzupełniając wszelkie niedobory. Dzięki temu, nawet podczas korzystania z takiego wsparcia, zapłacimy za rachunki znacznie mniej.
Pamiętajmy również, że koszty instalacji paneli słonecznych możemy obniżyć, składając wniosek o dofinansowanie. Przykładem jest tu chociażby program Czyste Powietrze, w ramach którego możemy otrzymać dodatkowe środki finansowe na montaż fotowoltaiki. Co więcej, korzystanie z podgrzewaczy cwu z pewnością sprawi, że ogólne koszty takiej inwestycji zwrócą nam się w ciągu zaledwie kilku lat.